Liga Dynasty Fantasy NBA

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2018-09-10 15:10:31

jkrecidlo
Commissioner
Dołączył: 2016-07-09
MacintoshChrome 67.0.3396.87

Kwestie dotyczące FA/Draftu

Doszły mnie słuchy, że koniecznych jest wyjaśnienie kilku rzeczy związanych z Free Agency (cap-holdy, kontrakty, nie kontrakty, etc.). Wrzucajcie tutaj (nie na PW) konkretne pytania, to na spokojnie wszystko wytłumaczymy. Do startu Free Agency jest jeszcze trochę czasu (zaczniemy wraz z końcem draftu), dlatego każdą wątpliwość wyjaśnimy. Czekam na pytania:)

Offline

#2 2018-09-11 18:29:12

jkrecidlo
Commissioner
Dołączył: 2016-07-09
MacintoshChrome 67.0.3396.87

Odp: Kwestie dotyczące FA/Draftu

Pisałem, że czekam na pytania tutaj, a dostawałem je wyłącznie na Twitterze lub w prywatnych wiadomościach... [dblpt]) Panowie, bez żartów. Jeśli ktoś ma jakieś pytania, dawajcie je tutaj, odpowiem od razu wszystkim.

1. W puli płac mam zawodnika X z opcją drużyny. Rozumiem, że mogę go zwolnić i naturalnie w cap space znajdzie się wolne 9 milionów. Wystarczy, że napiszę post na forum w odpowiednim dziale?
Tak. Dla każdego zawodnika, któremu wygasł kontrakt lub w przypadku którego rezygnuje się z opcji drużyny, tworzy się temat w dziale „Rynek wolnych agentów”, i to niezależnie od tego.
Wzór tematu, jeśli chcesz zatrzymać zawodnika, któremu wygasa kontrakt: KLIK
Wzór tematu, jeśli nie chcesz zatrzymać zawodnika, któremu wygasa kontrakt: KLIK
Wzór tematu, jeśli rezygnujesz z opcji drużyny i nie chcesz zachować praw Birda: KLIK

Możliwy jest oczywiście scenariusz, w którym rezygnujesz z opcji drużyny, ale chcesz zachować prawa Birda do zawodnika. Wtedy sytuacja jest taka, jak przy wygaśnięciu kontraktu.

2. 2. Na Cap Holdzie mam zawodników, których planuję zostawić w składzie. Nie muszę o tym nigdzie informować prawda? Po prostu doliczam sobie ich kontrakty, które mam w tabeli do puli płac?
Zawodnicy na cap-holdzie to zawodnicy, którym wygasły kontraktu. W ich przypadku sprawa jest prosta: zakładasz temat na forum, w którym informujesz, że zawodnikowi X wygasł kontrakt, a także zawierasz informację, czy chcesz (lub nie) zachować prawa Birda do niego. W kwestii cap-holdów i ich znaczenia dla budżetu, sprawa jest prosta – masz 60 mln w ważnych kontraktach i dodatkowe 30 mln w cap-holdach, salary cap wynosi 100 mln, dlatego na „wydatki” na nowych zawodników masz 10 mln, bo dzięki prawom Birda możesz podpisywać zawodników ponad salary cap (zagmatwane troszkę, ale w CBA jest to dość klarownie wytłumaczone:)

3. Mam prawa do 2 zawodników, pierwszym pewnie chciałbym uzupełnić roster – jaki to koszt i co z drugim wtedy (co do niego nie mam pewności jeszcze)?
Tu sprawa też jest prosta. Jeśli chce się podpisać kontrakt z zawodnikiem wybranym w drugiej lub trzeciej rundzie draftu, wystarczy założyć temat w dziale „Rynek wolnych agentów” z informacją, że się podpisuje z nim kontrakt. Umowa jest w stylu $830.000 -> TO: ($1.335.762) -> RFA. Na jej podpisanie ma się dwa lata od pierwszego meczu zawodnika w lidze. Na przykładzie Kyle'a Kuzmy: wybrałem go rok temu w drafcie w drugiej rundzie (2017). Możliwość jego podpisania mam aż do początku sezonu 2019/20. Potem prawa przepadają i zawodnik staje się wolnym agentem.

4. Jak wygląda kwestia wolnej agentury? Rozumiem, że pod postami w dziale FA będzie swoista licytacja? Byle przestrzegać opcji złożenia max 3 ofert? Są jeszcze jakieś wymogi?
Trwa licytacja, konkrety dotyczące ofert są sprecyzowane w CBA. Warto przeczytać całość albo przynajmniej fragment dotyczący Rynku wolnych agentów, CBA jest TUTAJ.

CBA napisał/a:

Żaden zespół nie może wyrównać oferty dla wolnego agenta, może ją tylko przebić o minimum 10% większą (liczy się cała kwota kontraktu). W przypadku, gdy twoja propozycja kontraktu jest niższa niż 8 milionów/rok, to musisz przebić poprzednią ofertę (całą jej kwotę) o 20%, zamiast o 10%. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której gracz otrzymuje ofertę maksymalnego kontraktu - wtedy drużyna oferująca ten kontrakt nie musi przebijać poprzedniej oferty o 10% - wystarczy, że po prostu ją przebije.
Wyrównać ofertę może tylko zespół w przypadku swojego zastrzeżonego, wolnego agenta (RFA), po upływie 24h (w ciągu kolejnych 24h) od ostatniej oferty. Zespół posiadający RFA, wystawia wolnemu agentowi Qualifying Offer w wysokości podanej w konkretnym roku kontraktu, podanym w rookie salary scale. Jeśli oferta ta nie zostanie przebita, zawodnik podpisuje taki jednoroczny kontrakt i po sezonie jest niezastrzeżonym wolnym agentem. Naturalnie oferta QO może zostać przebita przez 'właściciela' zawodnika.
Gdy zawodnik otrzyma 'offer sheet' od danej drużyny i po 24h oferta zostanie zaakceptowana, nie będzie można negocjować już wymiany na zasadzie sign and trade. Poprzedni właściciel może jedynie wyrównać ofertę i podpisać jednocześnie danego zawodnika, lub puścić go do innej drużyny.
Maksymalnie 3 letnie kontrakty dla wolnych agentów, a 4 letnie dla posiadający prawa Birda zawodnika.

Warto rzucić sobie okiem do ubiegłorocznego free agency, na ostatnich stronach wątku (8-10) są licytacje ws. kontraktów. Na przykład TU, TU czy TU.

Offline

#3 2018-09-12 09:09:36

ydirk
General Manager
Dołączył: 2018-09-10
Drużyna: San Antonio Spurs
WindowsChrome 68.0.3440.106

Odp: Kwestie dotyczące FA/Draftu

Dzięki za odpowiedzi.

Ad 2.
Proszę o potwierdzenie do do cap holdów moich zawodników. Przejrzałem skład SAS z 2016/17 i wychodzi mi na to, że:

Darren Collison
Will Barton

Są moimi RFA, do których posiadam prawa Birda. Nie jestem pewien co do Erica Gordona czy jest RFA (bo prawa Birda do niego posiadam - na to mi wychodzi).

Jak się ma teraz kwota cap hold do chęci ich podpisania + ofert od innych GM-ów? Tutaj jeszcze jest to dla mnie trochę niejasne. Jak to rozpisać? Jakie są koszta ich pozostawienia?

EDIT:

Generalnie brakuje mi jako rozpoczynającemu 1 sezon w Dynastii takiego info co w swojej konkretnej sytuacji muszę jeszcze zrobić przed deadlinami. Nie chcę czegoś przegapić.

Ostatnio edytowany przez ydirk (2018-09-12 14:41:06)

Offline

#4 2018-09-12 12:40:58

n00stress
General Manager
Dołączył: 2017-07-01
Drużyna: Utah Jazz
MacintoshSafari 605.1.15

Odp: Kwestie dotyczące FA/Draftu

Pytanie, czy w przypadku zawodników z długoletnim kontraktem, jak u mnie Trevor Booker, którzy wyjeżdżają do Chin są jakieś specjalne amnestie/inne zapisy?

Czy jedyny zapis oprócz możliwości zwolnienia zawodnika jest to: Każdy manager może 1 raz użyć amnestii tzn. usunąć całość kontraktu z salary cap i zwolnić zawodnika. Aczkolwiek jeśli używamy amnestii w połowie sezonu, połowę zarobków zawodnika trzeba uwzględnić w salary cap.


Twitter: @n00stress
mail: mieeekus@gmail.com

Offline

#5 2018-09-12 17:42:51

jkrecidlo
Commissioner
Dołączył: 2016-07-09
MacintoshChrome 67.0.3396.87

Odp: Kwestie dotyczące FA/Draftu

ydirk napisał/a:

Przejrzałem skład SAS z 2016/17 i wychodzi mi na to, że Darren Collison i Will Barton są moimi RFA, do których posiadam prawa Birda. Nie jestem pewien co do Erica Gordona czy jest RFA (bo prawa Birda do niego posiadam - na to mi wychodzi).

Collison i Barton są RFA, tak – Twój poprzednik zastrzegł ich po drafcie inauguracyjnym. Gordon, niestety, nie. Prawa Birda masz do każdego – wszyscy spędzili w Twojej drużynie dwa pełne sezony. Do kwestii cap-holdu wrócę niedługo.

ydirk napisał/a:

Generalnie brakuje mi jako rozpoczynającemu 1 sezon w Dynastii takiego info co w swojej konkretnej sytuacji muszę jeszcze zrobić przed deadlinami. Nie chcę czegoś przegapić.

Teraz trwa draft. Po jego zakończeniu (konkretnej daty Ci nie podam, zależy od przebiegu draftu) rozpoczynamy Free Agency – okres, w którym możesz podpisywać kontrakty z zawodnikami. Potem trwa sezon, 1 marca 2019 roku jest trade deadline, a potem jest koniec sezonu:) W trakcie sezonu dozwolone jest posiadanie 15 zawodników na gwarantowanych kontraktach (możesz mieć mniej), jednak w trakcie Free Agency możesz mieć ich 18, w tym okresie dozwolone są też niegwarantowane umowy (każda z nich musi zostać zagwarantowana maksymalnie w dniu startu sezonu). Pieniądze z niegwarantowanych kontraktów nie wliczają się do salary cap, jeśli umowa zostanie rozwiązana przed startem sezonu; jeśli zostanie zagwarantowana - wszystko dzieje się tak jak przy normalnym kontrakcie.

n00stress napisał/a:

Pytanie, czy w przypadku zawodników z długoletnim kontraktem, jak u mnie Trevor Booker, którzy wyjeżdżają do Chin są jakieś specjalne amnestie/inne zapisy?

Była już taka sprawa. Decos swego czasu podpisał kontrakt z gościem, który został wyrzucony z Dallas do Chin (?). W skrócie: możesz go zwolnić, ale płacisz mu 50% pieniędzy z pozostałych lat kontraktu. Czyli, w Twoim przypadku, w salary cap pozostałoby dokładnie $1,440,000.00 na sezon 18/19 oraz $1,512,000.00 na sezon 19/20. Oczywiście, możesz użyć amnestii, ale masz tylko jedną na całą grę i nie wiem, czy jest sens usuwać w ten sposób tak niski kontrakt (ale to decyzja GM-a). Cała dyskusja w tej sprawie TUTAJ, natomiast ostateczna decyzja Oskara TUTAJ

Offline

#6 2018-09-14 08:48:52

Decos20
General Manager
Dołączył: 2016-08-19
Drużyna: Houston Rockets
Windows 7Opera 55.0.2994.44

Odp: Kwestie dotyczące FA/Draftu

fantasy.JPG
Jeśli bym zrezygnował z opcji na ten sezon w przypadku powyższych zawodników to jakie prawa do nich mi zostaną?

Offline

#7 2018-09-14 08:51:07

jkrecidlo
Commissioner
Dołączył: 2016-07-09
MacintoshChrome 67.0.3396.87

Odp: Kwestie dotyczące FA/Draftu

prawa Birda

Offline

#8 2018-09-14 09:02:09

Decos20
General Manager
Dołączył: 2016-08-19
Drużyna: Houston Rockets
Windows 7Opera 55.0.2994.44

Odp: Kwestie dotyczące FA/Draftu

A można zrezygnować z Birda zostawiając RFA i w ten sposób nie mieć Cap Holda?

Offline

#9 2018-09-14 09:05:51

jkrecidlo
Commissioner
Dołączył: 2016-07-09
MacintoshSafari 604.1

Odp: Kwestie dotyczące FA/Draftu

Nie, to tak nie działa:)

Offline

#10 2018-09-14 09:14:18

Decos20
General Manager
Dołączył: 2016-08-19
Drużyna: Houston Rockets
Windows 7Opera 55.0.2994.44

Odp: Kwestie dotyczące FA/Draftu

[dblpt])
To jeszcze jedno pytanie w takim razie:
Zakładając, że wykorzystam wszystkie TO będę miał prawie 89mln $ w kontraktach, mam też dodatkowe 17mln w cap holdach.
Jak się to ma do FA? Mogę składać oferty czy nie, jeśli tak to do jakich kwot?

Offline

#11 2018-09-14 09:15:19

Skorup
General Manager
Dołączył: 2016-07-09
WindowsChrome 68.0.3440.106

Odp: Kwestie dotyczące FA/Draftu

chyba tylko minimalne oferty, ewentualnie MLE

Offline

#12 2018-09-14 09:30:29

jkrecidlo
Commissioner
Dołączył: 2016-07-09
MacintoshChrome 67.0.3396.87

Odp: Kwestie dotyczące FA/Draftu

dokładnie tak, minimalne + MLE. niedługo to wszystko rozpiszę, skończę tylko research robić sobie do tekstu

Offline

#13 2018-09-14 09:37:18

Decos20
General Manager
Dołączył: 2016-08-19
Drużyna: Houston Rockets
Windows 7Opera 55.0.2994.44

Odp: Kwestie dotyczące FA/Draftu

A jeśli zaoferuję kontrakt z MLE, podpiszę gracza, a później pospadają mi cap holdy i będę poniżej salary cap to kontrakt staje się zwykłym i mogę znowu oferować MLE?

Offline

#14 2018-09-14 09:39:56

dawlenkiewicz
General Manager
Dołączył: 2017-11-05
MacintoshSafari 605.1.15

Odp: Kwestie dotyczące FA/Draftu

Czekajcie, czyli jeśli rezygnuję z opcji na kolejny sezon to RFA wciąż zostaje (jeśli ma takowe)? Myślałem do tej pory, że niepodjęcie opcji oznacza wejście gracza na rynek wolnych agentów i staje się UFA, do tego tracimy prawa Birda

Offline

#15 2018-09-14 09:42:57

Decos20
General Manager
Dołączył: 2016-08-19
Drużyna: Houston Rockets
Windows 7Opera 55.0.2994.44

Odp: Kwestie dotyczące FA/Draftu

Aaa, jeszcze jedno, RFA daje mi prawo wyrównania oferty nawet jeśli przekroczę budżet? Do jakiejś konkretnej kwoty?

Offline

#16 2018-09-14 10:05:10

jkrecidlo
Commissioner
Dołączył: 2016-07-09
MacintoshChrome 67.0.3396.87

Odp: Kwestie dotyczące FA/Draftu

Decos, odpowiem Ci później

dawlenkiewicz napisał/a:

Czekajcie, czyli jeśli rezygnuję z opcji na kolejny sezon to RFA wciąż zostaje (jeśli ma takowe)? Myślałem do tej pory, że niepodjęcie opcji oznacza wejście gracza na rynek wolnych agentów i staje się UFA, do tego tracimy prawa Birda

Przed momentem przypomniałem sobie, że ten temat został poruszony w innym wątku (klik). Zgadzam się z tym co napisał wówczas Piotrek – jeśli zawodnik spędził dwa lata w drużynie i zrzucasz TO, to dlaczego miałbyś nie mieć do niego praw Birda? Ale z kwestią RFA rzeczywiście przesadziłem, to byłoby bez sensu, dlatego Dawid przyznam Ci rację. I dojdzie do drobnej zmiany [sred])

Jeśli zrzucasz Team Option i masz u zawodnika RFA, to pozostają ci prawa Birda, ale tracisz możliwość wyrównania oferty

Offline

#17 2018-09-14 10:06:34

dawlenkiewicz
General Manager
Dołączył: 2017-11-05
MacintoshSafari 605.1.15

Odp: Kwestie dotyczące FA/Draftu

Dzięki, teraz to ma sens

Offline

#18 2018-09-14 10:39:14

jkrecidlo
Commissioner
Dołączył: 2016-07-09
MacintoshChrome 67.0.3396.87

Odp: Kwestie dotyczące FA/Draftu

Cap-hold:
Jeśli Twój zawodnik ma prawa Birda (definicje niżej), wówczas po wygaśnięciu kontraktu w salary cap (limicie wydatków) pojawia się cap-hold. Sposoby obliczania wartości cap-holdów są opisane w CBA. Cap-hold można nazwać „utrzymywaniem miejsca” dla koszykarzy, których planuje się podpisać. Dwa przykłady:
– Masz 20 milionów wolnego miejsca w salary cap i 10 milionów w cap holdach. Oznacza to, że na rynku wolnych agentów na zawodników, do których nie masz prawa Birda, możesz wydać maksymalnie 10 milionów.
– Masz 10 milionów wolnego miejsca w salary cap i 20 milionów w cap holdach. Oznacza to, że jesteś ponad salary-cap, dlatego też możesz oferować wyłącznie minimalne kontrakty oraz te korzystając z Mid-Level Exception.

Cap-hold pojawia się zawsze w momencie wygaśnięcia kontraktu zawodnika z prawami Birda. Prawa Birda dają ci możliwość podpisania zawodnika ponad salary cap („Tylko zespół posiadający prawa do zawodnika (tzw. prawa Birda) może przekroczyć salary cap, oferując zawodnikowi kontrakt”). W każdej chwili możesz zrezygnować z praw do zawodnika. „Znikają” one również w momencie podpisania przez niego nowego kontraktu (z twoim lub jakimkolwiek innym zespołem) albo przy decyzji o wyrównaniu (lub nie) kontraktu w ramach RFA (zastrzeżonego wolnego agenta).

Jeśli chcesz podpisać kontrakt z zawodnikiem będącym na cap-holdzie, to jego wartość musi być wyższa niż cap-hold. Brzmi skomplikowanie, więc przykład:
– cap-hold wynosi $30,000,000.00, więc musisz zaoferować mu kontrakt o minimalnej wartości $30,000,000.01. może być to
– roczna umowa o wartości $30,000,000.01
– dwuletnia umowa o wartości 15,000,000.01 rocznie (w sumie: 30,000,000.02)
– trzyletnia umowa o wartości 10,000,000.01 rocznie (w sumie: 30,000,000.03)
– czteroletnia umowa o wartości 7,500,000.01 rocznie (w sumie: 30,000,000.04)

Decos napisał/a:

Aaa, jeszcze jedno, RFA daje mi prawo wyrównania oferty nawet jeśli przekroczę budżet? Do jakiejś konkretnej kwoty?

Maksymalnie w salary cap możesz mieć $125,000,000.00. Więcej na ten temat jest w CBA, na jego początku

Decos napisał/a:

A jeśli zaoferuję kontrakt z MLE, podpiszę gracza, a później pospadają mi cap holdy i będę poniżej salary cap to kontrakt staje się zwykłym i mogę znowu oferować MLE?

To muszę skonsultować, bo nie jestem pewny, ale myślę, że nie.

CBA napisał/a:

Prawa Birda posiada zawodnik, który w dwóch ostatnich latach nie był zwalniany (nie dotyczy zawodników poddanych amnestii), ani nie podpisywał kontraktu jako wolny agent. U nas Prawa Birda posiada się do graczy, którzy PRZYNAJMNIEJ przez 2 pełne sezony grali w naszej drużynie na 1 kontrakcie. Prawa Birda przechodzą w przypadku wymiany.

CBA napisał/a:

Non-Bird Exception – zawodnicy nie posiadający praw Birda, mogą być przedłużani ponad salary cap, za kwotę kontraktu wynoszącą 120% ostatniego roku, poprzedniego kontraktu.

Offline

#19 2018-09-14 10:57:35

ydirk
General Manager
Dołączył: 2018-09-10
Drużyna: San Antonio Spurs
WindowsChrome 69.0.3497.92

Odp: Kwestie dotyczące FA/Draftu

Dziękuję za rozpisanie Cap Holdu - wszystko już jasne.

Offline

#20 2018-09-14 11:49:51

Decos20
General Manager
Dołączył: 2016-08-19
Drużyna: Houston Rockets
Windows 7Opera 55.0.2994.44

Odp: Kwestie dotyczące FA/Draftu

A w przypadku wyrównania oferty dla gracza z RFA też musi być spełniony warunek kontraktu wyższego niż cap hold?

I jeszcze tego Non-Bird Exception nie kumam chyba. Można takiego gracza od razu przedłużyć oferując 120% ostatniego roku poprzedniego kontraktu? Nie staje się wówczas FA?

Offline

#21 2018-09-14 11:55:08

jkrecidlo
Commissioner
Dołączył: 2016-07-09
MacintoshChrome 67.0.3396.87

Odp: Kwestie dotyczące FA/Draftu

Decos20 napisał/a:

A w przypadku wyrównania oferty dla gracza z RFA też musi być spełniony warunek kontraktu wyższego niż cap hold?

Nie, jak wyrównujesz to po prostu wyrównujesz, nie jest konieczne żadne przebijanie (np. podpisuje kontrakt za 10 mln rocznie, masz go za 10 mln rocznie). Jeśli zawodnik podpisze kontrakt, masz 24h na wyrównanie oferty.

I jeszcze tego Non-Bird Exception nie kumam chyba. Można takiego gracza od razu przedłużyć oferując 120% ostatniego roku poprzedniego kontraktu? Nie staje się wówczas FA?

Staje się FA, normalnie wszyscy mogą negocjować jego podpisanie. To się odnosi do sytuacji, w których jesteś zespołem ponad salary cap i masz zawodnika bez praw Birda. Na jego pensję możesz wydać max 120% pensji z ostatniego roku kontraktu. [dblpt])

Offline

#22 2018-09-14 18:37:43

Mentor
General Manager
Skąd: Lublin
Dołączył: 2016-07-07
Drużyna: Philadelphia 76ers
WindowsFirefox 62.0

Odp: Kwestie dotyczące FA/Draftu

Czyli w przypadku RFA obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy? Wystarczy pierwsza złożona przez kogokolwiek oferta, ewentualne wyrównanie lub jego brak i zawodnik znika z rynku?


2016/17: bronze

Twitter: @MTRFCB
MentorFCB@gmail.com

Offline

#23 2018-09-14 18:53:52

jkrecidlo
Commissioner
Dołączył: 2016-07-09
MacintoshSafari 604.1

Odp: Kwestie dotyczące FA/Draftu

Nie. Ktoś składa ofertę, nikt jej nie przebija, po 24h zawodnik „podpisuje” kontrakt. I jeśli jest RFA, to drużyna posiadająca do niego prawa ma 24h na wyrównanie tej podpisanej oferty. Jeśli to zrobi – zatrzymuje zawodnika. Jeśli nie – no to nie:)

RFA nie obliguje oczywiście do czekania na oferty od innych GMów. Możesz samemu normalnie składać oferty, tym bardziej, że masz prawa Birda, czyli możesz zaoferować czteroletni kontrakt (reszta może dać maksymalnie trzyletni:)

Offline

#24 2018-09-14 18:57:21

Mentor
General Manager
Skąd: Lublin
Dołączył: 2016-07-07
Drużyna: Philadelphia 76ers
WindowsFirefox 62.0

Odp: Kwestie dotyczące FA/Draftu

Teraz wszystko jasne [dblpt])


2016/17: bronze

Twitter: @MTRFCB
MentorFCB@gmail.com

Offline

#25 2018-09-14 22:25:34

Decos20
General Manager
Dołączył: 2016-08-19
Drużyna: Houston Rockets
Windows 7Firefox 60.0

Odp: Kwestie dotyczące FA/Draftu

Czy Cap Holdami można przekroczyć Hard Cap?

Tzn. mam np. 90mln w kontraktach. Hard Cap wynosi 125mln. Czy zatem w cap holdach mogę mieć maksymalnie 35mln, czy cap holdy się nie wliczają do hard capu?

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
tanoth - filmynaswieta - polocraftforum - rok2semestr2 - teamzera